Vyhledat knihy Terry Pratchetta na Heurece

Karotka

Karotka - kapitán městské hlídky

Karotka Rudykopalsson je postava kapitána Ankh-Morporkské městské hlídky z knih o Zeměploše anglického spisovatele Terryho Pratchetta. Byl vychován trpaslíky poté, kdy byl nalezen jako malé dítě u těl svých mrtvých rodičů, kteří byli zabiti během přepadení. Jakožto člověk začal svým trpasličím adoptivním rodičům brzy přerůstat přes hlavu, a tak byl na prahu dospělosti poslán do města Ankh-Morporku, aby se pokusil získat práci u tamější policejní hlídky. Je právoplatným dědicem Ankh-Morpoského trůnu, což dokazuje nejen mateřské znamínko a jeho starobylý meč, ale i záznamy, které se ovšem někam jaksi ztratily.

Karotka je přímý a nekomplikovaný mladý muž, což může mnohé vést k (velmi nesprávnému) názoru, že bude lehké si s ním poradit. V jeho případě ovšem jednoduchý neznamená hloupý… Je skálopevně přesvědčen, že v každém tvorovi se skrývá něco dobrého. Svou povahou a osobností dokáže okouzlit téměř všechny postavy, s kterými se setkává, a přivádět k lehkému šílenství svou přítelkyni Anguu von Uberwald. Vždy stojí pevně na straně velitele městské policejní hlídky, Samuela Elánia a ve většině knih vystupuje ve funkci jeho zástupce. Jako každý jiný trpaslík i Karotka absolutně nechápe ironii.

Jeho meč je sice dokonale nemagický, ale taky dokonale ostrý. Jeho postava je asi 2 metry vysoká s mohutnými rameny a neuvěřitelnou silou. Je to jeden z mála lidí jejichž pěsti respektují i trollové (dokázal knockoutovat Navážku v době, kdy pracoval u v hospodě U Prokopnutého bubnu).

Reklama:

Nejnovější obsah na Pratchett.eu

RSS kanál - nejnovější fotografie
Paul Kidby se narodil v roce 1964. Jeho první větší práce byla obálka hry Prince of Persia na Gameboy. Mezi roky 1991 a 1995 pracoval pro Future Publishing, kde navrhl a namaloval více než 200 obálek. Od roku 1995 pracuje výhradně pro Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochu (Portfolio Terryho Pratchetta - kniha s ilustracemi některých postav Zeměplochy). V roce 2001 (smrt Joshe Kirbyho) začal malovat i obálky řadových zeměplošských knih. Prakticky ale jeho práce začala, už u 28 knihy Poslední hrdina, jíž se zhostil na výbornou. Jeho poslední větší práce byla ilustrace knihy Výtvarné umění na Zeměploše.
Anotace z knihy Nadělat prachy: Kdo by si nepřál být tím mužem, který vede ankh-morporskou mincovnu a banku, která stojí hned vedle? Je to kšeft na celý život. Ale jak Vlahoš von Rosret velmi rychle zjistí, život nemusí být vždycky dlouhý. Hlavní účetní je velmi pravděpodobně upír, ve sklepeních banky je něco nepopsatelného (a samo bankovní sklepení je nepopsatelné), a k tomu navíc se ukáže, že Královská mincovna pracuje s prodělkem. Tři sta let starý mág nadbíhá Rosretově přítelkyni, Vlahošovi hrozí odhalení jeho kriminální minulosti, ale mohlo by se stát, že ještě před tím ho dostane Cech vrahů. Jednoduše řečeno, existuje řada lidí, kteří by ho rádi viděli pod drnem. Ach ano. A každý den musí chodit venčit spolumajitele banky. Přitom by měl především... dělat peníze! Datum vydání 34.knihy Zeměplochy - Nadělat prachy od Terry Pratchetta: Nakladatelství Talpress - 2008 - první vydání. 507 stránek
Seržant Alfréd Tračník představuje páteř ankh-morporské policejní síly. Tračník nemá velké ambice ani vzdělání. Čím naopak vyniká, je jeho opatrnost až zbabělost. Své záporné vlastnosti jistě vyváží svou pečlivostí a smyslem pro systém a řád. Každá armáda, hlídka i organizace potřebuje svého sežanta Freda Tračníka. Fred Tračník je ženatý a údajně má i nějaké děti. Již dlouho uvažuje o odchodu do penze. Těžce se vyrovnává se skutečností, že trolové, které vždy považoval za rozené kriminálníky, slouží teď se stejnou hodností jako on v Městské hlídce.
Magráta Česneková je čarodějka, bylinářka a bohužel také zmoklá slepice. Jejím osudem je být třetí čarodějkou neformálního lancerského společenstva čarodějek. Později se však stává královnou Lancre a spíše než čarování se věnuje šití, sokolnictví a podobně. Pokud jde o její schopnosti, tak jistě patří mezi moderní čarodějky s technickým vzděláním a romantickou duší. Ve skutečnosti je ale velmi solidní a praktická.
Semiho blog | Slovník | Domácí pekárny | Vilien blog